SILMET.PL
PORADNIK DLA INWESTORÓW
KONTAKT

Ogólne informacje dla osób planujących zamówienie balustrady

dodano: 2016-11-09

Z czego można wykonać balustrady.
Może to być stal zwykła, potocznie zwana "stalą czarną" lub stal kwasoodporna, potocznie zwana stalą nierdzewną. Stal kwasoodporna wystawiona na warunki atmosferyczne nie koroduje, ani nie śniedzieje, natomiast stal czarna już po pierwszym deszczu pokrywa się korozją. Dlatego wszelkie konstrukcje wykonane ze stali czarnej, montowane "na zewnątrz" tzn. wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych, powinny być zabezpieczone przed korozją.
Podział balustrad.
Balustrady można podzielić ze względu na to, gdzie mają zostać zamontowane. Mogą być montowane na schodach lub na powierzchniach płaskich np. na balkonach, galeryjkach. Mogą też być zamontowane na tzw. francuskie balkoniki. Można podzielić balustrady ze względu na to, jakie ma być ich wypełnienie tzn. z jakich materiałów mają być wykonane elementy znajdujące się pomiędzy słupkami. Mogą to być pionowe lub poziome profile lub rury, ale może też być szkło lub elementy drewniane. Dalszy podział odnosi się do sposobu kotwienia. Mogą być kotwione na powierzchniach poziomych (np. stopnicach) lub do powierzchni pionowej.
Balustrady ze stali czarnej.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia stali czarnej przed korozją jest poddanie ocynkowi ogniowemu. Wówczas taka konstrukcja, która ma być w ten sposób zabezpieczona, po pospawaniu i poddaniu obróbce wykańczającej jest poddawana trawieniu, a następnie kąpieli w wannie z ciekłym cynkiem w temperaturze około 550 ̊C. Drugim, nieco słabszym zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji ze stali czarnej jest poddanie jej ocynkowaniu galwanicznemu. Najsłabszym zabezpieczeniem jest tradycyjne pomalowanie farbą podkładową i nawierzchniową. Balustrady tak zabezpieczone przed korozją nadają się do montażu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.
Z powodu bardzo dużej dostępności na rynku najróżniejszych profili, rur, kształtowników czy elementów kutych, ze stali czarnej można wykonać prawie nieograniczoną ilość wzorów balustrad.
Balustrady ze stali nierdzewnej.
Ze względu na rodzaj użytych elementów do produkcji, można je podzielić na balustrady systemowe i spawane. Balustrady systemowe są składane głównie z gotowych części, wyprodukowanych specjalnie do tego zastosowania. Balustrady systemowe, z powodu ceny i jakości nadają się do montażu w domkach jednorodzinnych. Balustrady spawane, z powodu większej wytrzymałości i odporności na wandalizm są stosowane do budynków użyteczności publicznej i wspólnot mieszkaniowych.
Balustrady nierdzewne można podzielić ze względu na rodzaj powierzchni, z jaką są wykonane. Dostępne na rynku rury i profile mają powierzchnie surowe, szlifowane i polerowane. Dostępne są zatem balustrady z powierzchnią szlifowaną lub polerowaną. Nie zalecamy stosowania balustrad z powierzchnią szlifowaną na zewnątrz. Są takie rejony na Śląsku, gdzie deszcze mocno brudzą wszelkie powierzchnie. Jeżeli taka balustrada nie będzie dwa razy do roku czyszczona i konserwowana, to po kilku sezonach pozostanie na niej brud, który będzie można usunąć tylko specjalnymi włókninami. Nie jest to regułą, bowiem są też takie rejony, gdzie balustrady z powierzchnią szlifowaną są czyste.
Ilość wzorów balustrad, które można wykonać ze stali kwasoodpornej jest ograniczona dostępnością hutniczych surowców na rynku. Dlatego z tej stali nie wykonuje się balustrad tzw. kutych.
Balustrady na "francuskie balkoniki".
Określenie "francuski balkonik" odnosi się do usytuowanego najczęściej na piętrze, dużego okna, a raczej przeszklonych drzwi, które są dokładnie takie, jak wyjście na taras przydomowy. Przy czym po zewnętrznej stronie takich drzwi nie ma żadnego balkonu ani tarasu. Użytkowanie takich drzwi nie zabezpieczonych balustradą może grozić wypadnięciem człowieka z wysokości, na jakiej jest ten balkonik.
Balustrady na takie balkoniki mogą być ze stali czarnej lub kwasoodpornej. Najładniej wyglądają te, zamontowane na budynku przed nałożeniem warstwy termoizolacyjnej. Są one także znacznie sztywniejsze i bezpieczniejsze od tych, montowanych po nałożeniu termoizolacji. Oczywiście jest możliwy montaż takich balustrad na budynek z wykończoną elewacją (czyli na warstwę termoizolacyjną).

PORADNIK DLA INWESTORÓW

(C) SILMET.PL
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Silmet

ul. Rutkowskiego 9
41-100 Siemianowice Śląskie

Telefon mobilny: +48 501 008 220
Telefon stacjonarny: 32 229 07 07
e-mail: biuro@silmet.pl